Vano Allsalu kunstnikuvestlus näitusel „Nurk ja aed“

Vano Allsalu kunstnikuvestlus näitusel „Nurk ja aed“

Teisipäeval, 10. jaanuaril kell 17 toimub galeriis Vernissage kunstnikuvestlus Vano Allsalu näitusel „Nurk ja aed“. Vestlusel kuraator Triinu Soikmetsaga avab autor nii oma loomingut kui abstraktset kunsti laiemalt ning vastab huviliste küsimustele.

 

29 teost koondava läbilõikenäituse muudavad eriliseks koos uudisloominguga eksponeeritavad 1990ndate abstraktsioonid eesotsas avamaaliga „Nurk“. Kunstiteadlase Mai Levini sõnul („Vano Allsalu korrastab kaosega kunsti ja elu“, Postimees 20.12.2022) mõjub Allsalu laagerdunud varane looming nüüdki värskelt ja huvitavalt. 10. jaanuaril näeb lisaks põhinäitusele ka kunstnikuvestluse saateks eksponeeritud ühepäevast eriväljapanekut vanematest töödest.

 

Allsalu loomingu teemadering on läbi viimase kolme aastakümne ulatunud loodusstiihiatest mütoloogiliste konstruktsioonide ning meeleseisunditeni, puudutades nii intiimselt isiklikku kui ka pakkudes tõlgendusi kultuurilisel ja sotsiaalsel väljal toimuvast. Kunstiteadlane Eha Komissarov on öelnud, et Vano Allsalu tegi juba oma esimeste maalidega korrektiive eesti maalikooli põhimõtetes ja lasi n-ö värvi vabaks.

 

Vano Allsalu ise võrdleb oma loomeprotsessi aednikutööga. Kevadel on peenar tühi, siis külvatakse sinna lilli ja erinevaid köögivilju, vahele kasvab umbrohtu, üks või teine taim kuivab ära ja mõne kitkub aednik ise välja. Maalimise protsessis saavad esialgu tühjal pinnal kokku looja tahe ja nägemus ning kujundite loomulik kasvamine, mis saab toitu sellest, „mis on õhus“ – just samamoodi, nagu taimed koguvad süsinikku atmosfäärist.

 

Vano Allsalu näitus „Nurk ja aed“ jääb Vernissage’i kunstigaleriis avatuks kuni 14. jaanuarini 2023 aadressil Olevimägi 16, Tallinn, T-R 11-18, L 11-15.

 

Lisainfo:

Triinu Soikmets

triinu.soikmets@gmail.com

53460556