Uudised ERR: Endel Kõksi töid näeb galeriis Vernissage

Uudised ERR: Endel Kõksi töid näeb galeriis Vernissage

22.02.2007 09:03

Kunstihuvilistel on harvaesinev võimalus 22. veebruarist kuni 25. märtsini näha ühe tuntud, kuid enamiku aja oma elust välismaal elanud ja töötanud eesti kunstniku Endel Kõksi loomingut.

Galeriis Vernissage on avatud ülevaatenäitus Kõksi reisimuljetest inspireeritud töödest, vahendasid Terevisiooni uudised.

Pallaslane Kõks hindas peent koloriiti. Tema loomingus on tunda pisut Pariisi. Kõks oli kunstnik, kes ei püsinud paigal. Ta armastas rännata ja uuendada läbi elu ka oma loomingulist mina.

Kunstigalerii Vernissage galeristi Kristiina Radevalli sõnul on nad kokku kogunud arvestatava hulga Endel Kõksi reisidel tehtud või reisimuljetest inspireeritud töid kunstniku sugulastelt ja erakogudest.

“Saab näha nii maali, akvarelli kui ka graafikat. Endel Kõks oli küll eesti kunstnik, kuid avatud välismaa moodsatele mõjudele ja kunstivooludele, olgu siis abstraktsionism või popkunst,” ütles Radevall.

Eestist okupatsiooni eest välismaale põgenenud Kõksi tuleb hinnata sellegi eest, et ta pani kirja eesti kunsti loo Saksamaal ja oli eesti kunstnikke ühendava Eesti kujutavkunstnike keskuse loojaid juba 1946. aastal.

Toimetaja: Helve Laasik