Leonhard Lapin. Mees-masin I. 1978. Kõrgtrükk, paber. Km 39,9 x 38 cm. Alghind: 1100 € Haamrihind: 2000 €
- Kirjeldus
- Lisainfo
Kirjeldus
Kirjeldus
Leonhard Lapin oli üks eesti avangardiliikumise eestvedajaid ja markantsemaid esindajaid. Ta alustas 1960. aastate lõpul radikaalsete kunstiuuendustega ning oli juhtfiguur nii popkunsti, suprematismi, neoavangardi kui ka tegevuskunsti tutvustamisel. Lisaks sellele tegutses ta ka arhitektuuriuuenduse vallas, uuris ja tutvustas zen-budismi ideid, lõi ilukirjandust, sh luulet ning kirjutas kunsti- ja arhitektuuriteoreetilisi artikleid.
Lapinil on ka sarjad „Naine-masin“ ja „Inimene-masin“, mis kajastavad, võib-olla sõltumata autori tahtest, inimlike tungide kommertsialiseerimist, muutumist masinlikuks rutiiniks. (Mai Levin)
Ei tea, kas Leonhard Lapin leiaks täna sarnaselt Sirje Rungele, et inimesest rääkides pole tarvidust eristada naist mehest ega vastupidi, sest küsida temalt endalt seda enam kahjuks ei saa. Küll aga jõudis Lapin viljaka graafikuna käsitleda oma eriomases erootilises võtmes nii naisi kui ka mehi, mistõttu ei saa näiteks feministid talle ette heita ka naisekeha objektistamist või kui nad seda teha tahaksid, peaksid nad sama etteheite tegema ka mehekeha osas. Et Lapin tegi seda seejuures tihti võrdväärselt läbi masina kujundi, oleks tema kontekstis ehk hoopis kohane rääkida inimesest kui masinast. Arvestades Lapini arhitekti tausta, pole see ka imekspandav, sest ehitiste konstrueerimine eeldabki nii kunstitaju kui ka inseneritaipu. Ning arvestades nõukogudeaegset plaanimajandust, pole ka ime, kui tervest inimkonnast sai ainult üks suur plaan. (Triinu Soikmets)
All vasakul: MEES-MASIN I KÕRGTRÜKK 16/40.
All paremal: Lapin 1978
Lisainfo
Lisainfo
Autor | Lapin, Leonhard (1947) |
---|---|
Raamitud | Jah (Artglass AR70) |