PHILIPH ARVO LUIK “SISENE VALGUS ” 09.09-28.09.2021

PHILIPH ARVO LUIK “SISENE VALGUS ” 09.09-28.09.2021

 Neljapäeval, 9. septembril kell 18 avatakse Vernissage kunstigaleriis  (Olevimägi 16) Philiph Arvo Luige isiknäitus „Sisene valgus“, mis toob jahedasse sügisesse soojust kiirgava atmosfääri.

Näitus on inspireeritud reisidest Vahemeremaadesse, kust kaasa toodud kuumad ja pooltroopilised meeleolud ei väljendu mitte ainult maalide motiivides – lopsakad õied ja viljad, keskpäeva päike ja selle peegeldused veepinnal – vaid hoopis enam nende sisemises struktuuris ja energias. Need ei tulene mitte niivõrd välisest valgusallikast, kuivõrd piltide eneste särast ja kiirgusest, millest saab valgus iseeneses ja mis võib olla otsene, kaudne või ka vaevuaimatav.

„Toscana ümbrus köitis mind oma valguse, värvide ja vaheldusrikka loodusega. Palett minu käes muutus sõna otseses mõttes kuumaks ja kirglikuks, värvid hakkasid hõõguma nii, et nende intensiivsus ulatus tulikuumast jääkülmani,“ kirjeldab Luik ise oma impulsse. Tema eriomane ekspressiivne, aga samas tundlikult laetud värviskaala ja -käsitlus toimib alateadlikult ligitõmbavana ja kutsuvalt soojana, paneb vaataja peatuma ja imetlema tekkinud tundeid. „Need ei ole lihtsalt loodusepildid, need on tõeliselt sügavad sünteesid, värvisümfoonia fantaasia ja maaliprotsessi eufooria,“ lisab Luik, kelle teiseks inspiratsiooniks on muusika, mille erinevad noodid kõlavad kokku erinevate värvitoonidega.

Tänavusel Eesti Maalikunstnike Liidu näitusel Pärnu Uue Kunsti Muuseumis esinenud Philiph Arvo Luike on kuraator Jaan Elken võrrelnud selliste briti prominentsete autoritega nagu Damien Hirst ja David Hockney. „Kunstniku tollane käekiri tundus Eestist tulnule harjumuspäratult värviline,“ meenutab Elken oma külaskäiku Luige ateljeesse Stockholmis aastakümneid tagasi ning tuleb seejärel tagasi tänasesse päeva: „Värv on Luigel endiselt lõunamaiselt kirev ja eksootiline, ka pop-kunstist pärit tunnetus on jäänud, kuid abstraktse kujundi kõrval moodustavad värvilaigud nüüd esemeid, kirjuid tapeete, interjööre ja maastikulisi vaateid.“

Philiph Arvo Luik (1949) elab ja töötab kunstnikuna Eestis ja Rootsis. Ta on õppinud monumentaalmaali nii Tartu Kunstikoolis kui ka Rootsi Kuninglik Kunstiinstituudis, on Eesti Kunstnike ja Eesti Maalikunstnike Liidu liige, Rootsi Kunstnike Liidu ja Graafikute Liidu liige. Näitustel esineb alates 70ndatest aastatest olles osalenud üle 80 isik- ja grupinäitusel Eestis, Soomes, Rootsis, Taanis, Poolas, Prantsusmaal, Jaapanis, Kanadas ja Hispaanias. Luige töid leidub nii era- kui munitsipaalkogudes, mille hulka kuuluvad muuhulgas Karolinska Riiklik Kunstinõukogu, HM Kuninglik Kunstikogu, Stockholmi Linnamuuseum, Aquelli muuseum, Umea, Borås, Småland, Eskilstuna, Dalarna, Nyköping, Rydal kunstimuuseumid.

Philiph Arvo Luige näitus „Sisene valgus“ jääb Vernissage kunstigaleriis (Olevimägi 16, Tallinn) avatuks kuni 28. septembrini 2021.