Pealinn/ee : Vernissage galeriis avatakse abstraktsionist Bruno Sõmeri retrospektiivnäitus

Pealinn/ee : Vernissage galeriis avatakse abstraktsionist Bruno Sõmeri retrospektiivnäitus

Vernissage galeriis avatakse abstraktsionist Bruno Sõmeri retrospektiivnäitus

Tallinnas galeriis Vernissage avatakse neljapäeval hilispallaslase Bruno Sõmeri loomingu retrospektiivnäitus „Ilmamuutus. Maskeraad“, mis toob publikuni maalid aastatest 1977–2010.

Kunstniku sajanda sünniaastapäeva eel jõuab tema unikaalse autoritehnikaga looming üle 20 aasta taas Tallinnasse näitusele. Mitmeid teoseid eksponeeritakse publikule esmakordselt.

Pärnu pallaslase Bruno Sõmeri näitus kuulub Vernissage galerii näituseseeriasse, mis tutvustab abstraktse kunsti meistrite loomingut. „Bruno Sõmeri suurepärased abstraktsed teosed on valminud talle omases, täiesti unikaalses autoritehnikas. Kuna kunstnik ei lubanud isegi oma abikaasat ateljeesse, siis on tema isikupärane tehnika jäänudki lõpuni mõistatuseks,“ sõnas Vernissage galerii juhataja Kristiina Radevall.

Enn Lillemetsa sõnul oli aastatel 1923-2014 elanud Bruno Sõmeri esimesi juhendajaid üks Eesti kunsti andekamaid ja isikupärasemaid naisi Karin Luts, kes suunas ta 1942. aastal Tartusse Pallase kooli. Bruno Sõmeri õppejõudude koosseis Teise ilmasõja aegses Pallases ja hiljem Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis oli muljet avaldav: Juhan Nõmmik, Aleksander Vardi, Ado Vabbe, Elmar Kits ja Johannes Võerahansu. Pärast õpingute sunnitud katkestamist 1946. aastal jätkus tema elu sünnilinnas Pärnus, esialgu kunstiõpetajana ja hiljem töötas ta aastakümneid tööstuskunstnikuna.

Kunstniku varasem loomejärk sisaldas peamiselt õlimaale ja akvarelle. Käsikäes Eesti iseseisvuse taastumisega, pühendus Bruno Sõmeri järjest enam suureformaadilistele vesivärvimaalidele ning töötas välja isikupärase tehnika, milles kasutas nii monotüüpiavõtteid kui ka ujutamist ja kuumutamist, jättes siiski oma teoste täpse sünniviisi varjatuks. Kõige hilisemas loomejärgus üllatas Sõmeri tingliku, värvirõõmsa ja hedonistliku kollaažisarjaga.