Kultuur.err : Galerii Vernissage avab abstraktsionist Bruno Sõmeri retrospektiivnäituse

Kultuur.err : Galerii Vernissage avab abstraktsionist Bruno Sõmeri retrospektiivnäituse

https://kultuur.err.ee/1608994340/galerii-vernissage-avab-abstraktsionist-bruno-someri-retrospektiivnaituse

Neljapäeval kell 16.30 avatakse galeriis Vernissage hilispallaslase Bruno Sõmeri loomingu retrospektiivnäitus “Ilmamuutus. Maskeraad”, mis toob publikuni maalid aastatest 1977–2010. Mitmeid teoseid eksponeeritakse publikule esmakordselt.

“Näituse pealkiri “Ilmamuutus. Maskeraad” osutab kahetisele algele Bruno Sõmeri maalides: valgus ja vari, hele ja tume külg, tavapärane ja üllatav, aimatav ja ettearvamatu – justnagu ilmamuutus. Seda nii tehniliselt kui ka hingeliselt,” iseloomustas kunstiühingu Pallas esimees ja Bruno Sõmeri loomingu asjatundja Enn Lillemets kunstniku teoseid.

Pärnu pallaslase Bruno Sõmeri näitus kuulub Vernissage galerii näituseseeriasse, mis tutvustab abstraktse kunsti meistrite loomingut. “Bruno Sõmeri suurepärased abstraktsed teosed on valminud talle omases, täiesti unikaalses autoritehnikas. Kuna kunstnik ei lubanud isegi oma abikaasat ateljeesse, siis on tema isikupärane tehnika jäänudki lõpuni mõistatuseks,” rääkis Vernissage galerii juhataja Kristiina Radevall.

Enn Lillemetsa sõnul oli Bruno Sõmeri (1923–2014) esimesi juhendajaid Karin Luts, kes suunas ta 1942. aastal Tartusse Pallase kooli. Bruno Sõmeri õppejõudude koosseisu kuulusid veel Juhan Nõmmik, Aleksander Vardi, Ado Vabbe, Elmar Kits ja Johannes Võerahansu.

Pärast õpingute sunnitud katkestamist 1946. aastal jätkus tema elu sünnilinnas Pärnus, esialgu kunstiõpetajana ja hiljem töötas ta aastakümneid tööstuskunstnikuna.

Kunstniku varasem loomejärk sisaldas peamiselt õlimaale ja akvarelle. Käsikäes Eesti iseseisvuse taastumisega, pühendus Bruno Sõmeri järjest enam suureformaadilistele vesivärvimaalidele ning töötas välja isikupärase tehnika, milles kasutas nii monotüüpiavõtteid kui ka ujutamist ja kuumutamist, jättes siiski oma teoste täpse sünniviisi varjatuks. Kõige hilisemas loomejärgus üllatas Sõmeri tingliku, värvirõõmsa ja hedonistliku kollaažisarjaga.

Näitus on Vernissage galeriis aadressil Olevimägi 16 avatud 2.–28. juunini.

Toimetaja: Karmen Rebane