Kultuur.postimees.ee : Evald Okase pärijad korraldasid meistri tööde suurmüügi

Kultuur.postimees.ee : Evald Okase pärijad korraldasid meistri tööde suurmüügi

Märkasime täna rõõmuga, et ka Postimehe kultuuritoimetus hoiab meie tegemistel silma peal. Veelgi enam, hetkel käsiloleva suure, Evald Okase Muuseumi  toetusprojekti näitusmüügi infot jagatakse ka oma lugejatega. Väljapanek meie galeriis on meeldivalt mahukas (mõned teosed on juba leidnud ka õnneliku uue omaniku) ja me tõepoolest ootame teid väga selle erakordse näitusega tutvuma! Uksed on kõigile huvilistele avatud kuni 14. oktoobrini, T-R 11-18, L 11-15.

 

: https://kultuur.postimees.ee/7863332/evald-okase-parijad-korraldasid-meistri-toode-suurmuugi

 

Evald Okase pärijad korraldasid meistri tööde suurmüügi

Tiina Kolk, kultuuriajakirjanik

Tallinna vanalinnas asuvas galeriis Vernissage toimub Evald Okase (1915–2011) teoste näitusmüük, mille eesmärk on koguda raha Okase muuseumi renoveerimiseks. Tööde hinnad algavad 1000 euro piirimailt ja küünivad kuni 38 000 euroni.

Näitusel on eksponeeritud üle 60 taiese, lisaks suurmeistrile osalevad tema kunstnikest perekonnaliikmed: Mari Roosvalt, Uno Roosvalt, Kai Koppel ja Mara Ljutjuk. Kolm neist esitlevad oma maale, klaasikunstnik Kai Koppel skulpturaalseid vorme.

 Evald Okase näitus

Näitusmüük toimub Evald Okase muuseumi hoone renoveerimise toetuseks Kunstigaleriis Vernissage Olevimägi 16, Tallinn T–R 11–18, L 11–15 14. oktoobrini

Näitusele eelnes pikk eelvalikuaeg. Evald Okase lapsed ja lapselapsed kaalusid kaua, milliseid teoseid näitusmüügile panna. «Tööde väljavalimine oli meil pikk protsess, sest nende 20 tegutsemisaasta jooksul näitusi tehes on meile juba kõik teosed armsaks saanud ja otsust langetada oli raske. Ja üldse seda otsust teha, et erandkorras nii suur hulk Evald Okase töid müüki panna, aitas meie ettevõtmise suur eesmärk – viia siiani peatänaval suvegaleriina toiminud muuseum uuele tasandile ja luua Haapsalu kesklinna aasta ringi tegutsev koht kunstile ja kultuurile,» kommenteerib Evald Okase arhitektist tütretütar Üla Koppel, kes ühtlasi juhib renoveerimistöid.

Näitusmüügi kollektsioon pandi lõplikult kokku koostöös Vernissage’i galeristi Kristiina Radevalliga.

«Näiteks Vernissage’i galerii avarates ja valgusküllastes ruumides hakkasid need tööd teistmoodi elama. Olen palju näitusi kujundanud ja tean, et igas interjööris mõjuvad tööd erinevalt. Teosed on ju elavad. Muidugi annavad praegusele ekspositsioonile palju juurde ka uued raamid, vaid paaril Evald Okase teosel on vana (originaal)raam,» mainib Koppel.

Kõnekad kümnendid

Sel väljapanekul on esindatud Evald Okase pika loometee kõnekad kümnendid. «Ka sellel näitusel on näha, kuidas ühe kunstniku käekiri on aastatega kujunenud ja arenenud. See on väga huvitav ja sama püüame kindlasti ka muuseumi uues püsiekspositsioonis välja tuua. Evald Okase loomingus läbi kümnendite on näha ajastu ja ühiskonna peegeldusi, selles toimunud esteetika ja värvieelistuste muutust, inimese enda arengut, kunstniku professionaalsuse ja virtuoossuse kasvu. Tema elu kaudu saab Eesti viimase sajandi loo ära jutustada. Evald Okas sündis 1915. Huvitav on avastada, kuidas ta joonistas-maalis enne Teist maailmasõda ja pärast sõda, Nõukogude aastail ja siis, kui Eesti iseseisvus taastati, ja kuidas saabunud varakapitalism tedagi mõjutas. Kunstiteadlased hindavad kõrgelt Evald Okase elu lõpuperioodi, kus tal sulanduvad joonistus ja maal kokku. Teame, kes ta oli maalijana ja kes ta oli graafikuna, aga lõpus lähevad tal «jooned» ühte, neis väljendub suur meisterlikkus. Tema viimastes, väga vitaalsetes töödes on saavutatud tõeline kunstniku vabadus,» hindab Üla Koppel.

Näitusmüügil on joonistuste hinnad vahemikus 1300−3600 eurot, graafika 900–7000 eurot ja maalid 4000–38 000 eurot.

Kunstiteadlane Mai Levin rõhutab, et Evald Okase loomingu keskmeks on naine ning Vernissage’i näitusel on esindatud suur valik naiskujusid nii maalis, graafikas kui ka joonistustes. Ta tõstab teiste seal esile 90-aastase meistri hilisperioodi teost «Muinasjutuprintsess» (2005).

Müük ja oksjon

Osa praegu avatud näitusel eksponeeritud töid läheb 18. ja 19. novembril toimuvale Vernissage’i sügisoksjonile. Kristiina Radevalli sõnul on oksjonitööd – kaheksa teost –selle väljapaneku n-ö koorekiht. Näitusmüügil on joonistuste hinnad vahemikus 1300−3600 eurot, graafika l900–7000 eurot ja maalidel 4000 – 38 000 eurot.

Galerist kutsub huvilisi näitust uudistama ja ühinema kunstisõprade toetusfondiga, et anda koos hoogu muuseumi uuenemisele. Juba avamispäeval sai väljapanekule osaks suur publikuhuvi ja ka menu – 15 tööd said ostuhuvi tähistava punase või kollase täpi.

 Ligitõmbav maamärk Haapsalus

Linna peatänava ääres paiknev Evald Okase muuseum (EOM) jääb Haapsalu muinsuskaitseala serva. Algselt oli 19. sajandist pärit hoone ehitatud kõrts-võõrastemajaks. Enne eramuuseumit asus seal linna lasteaed ja seejärel Haapsalu kunstikool aastani 1999.

Pärast hädapärast remonti avas maja taas uksed 2003. aastal Evald Okase muuseumi-suvegaleriina. Kolmekorruselise hoone pindala on ligi 850 m².

«Meie seni vaid suvel tegutsev muuseum on aktiivne kunstikeskusmitte pelgalt majamuuseum. Teise korruse püsinäitusele lisaks on esimesel ja kolmandal korrusel asuvates galeriides toimunud aastate jooksul üle saja näituse. Peale näitusetegevuse on läbi aastate muuseumis korraldatud klaasipäevi, workshop’e, suvekooli kunstikursusi, laste kunstipäevi, loenguid, kohtumisõhtuid ning teised kultuurisündmusi. Aastaringne kunstikeskus võimaldab Haapsalus avada ka kunstnike residentuur,» tutvustab EOMi tegevust Üla Koppel, kes juhib muuseumi rekonstrueerimisprojekti.

Muuseumi mõte sai alguse Okase mahukast loomingulisest pärandist − pere kollektsioonist. Lisaks Okase kunstiteostele, raamatutele ja muule esemelisele kogule on olemas ka meistri suur foto- ja amatöörfilmide kogu, mida pärast hoone uuendamist rahvale näidata saab.

Kunstikeskuse kandvaks teljeks oleva püsiekspositsiooni eesmärk on tutvustada Evald Okase loomingut ja elulugu ning läbi kunstniku pika loomeaja anda laiem ülevaade eesti kultuuriloost läbi ajastute. Püsinäituse kontseptsiooni loomisse on kaasatud kunstiteadlane Mai Levin.

Uus väljapanek annab ühtlasi sissevaate Eesti kunstiellu, sest Okas oli pikaajaline õppejõud, professor ja akadeemik, kelle elus olid alati esikohal looming ja kunst, mida toetas suur töökus.

Evald Okas oli värvikas isiksus, keda iseloomustavad sõnad avatus, loomingulisus, otsingud. Ta viljeles võrdselt graafikat ja maali, lõi nii suuri figuratiivseid monumentaalmaale kui filigraanset miniatuurset graafikat.

Uus, põhjalik püsiekspositsioon Okase loomingust ja elust saab järgnevatel aastatel renoveeritud keskuse südameks.